شیشه
مرداد ۲۶, ۱۳۹۴

کامپوزیت

نمای کامپوزیت

ورق آلومینیوم کامپوزیت چیست؟
ورق آلومينيوم كامپوزيت چيست؟ با پیشرفت تکنولوژی و ورود محصولات با کیفیت بالا و امکانات بیشتر در صنایع مختلف، ورق کامپوزیت که در ذیل بصورت مختصر به مشخصات آن اشاره شده به عرصه های مختلف زندگی مانند ساخت تابلوهای تبلیغاتی و پوشش نماي بيروني و يا دکوراسيون داخلي ساختمان ها به صورت ديواره ، پارتيشن و سقف کاذب وارد شده که ضمن ایجاد تسهیل در اجرا و زیبایی بیشتر به نوعی دوست دار محیط زیست میباشد.
اين ورق ها متشکل از دو لايه ورق آلومينيومي در پوسته هاي بيروني و يک لايه از مواد پلي اتيلن و يا مواد نسوز کاني در وسط مي باشد . ورق هاي کامپوزيت با توجه به ضخامت ، نوع آلياژ آلومينيومي لايه ها ، نوع رنگ بکار رفته در پوسته بيروني و نوع مواد بکار رفته در لايه مياني تنوع وسيعي را به ورق هاي مذکور مي دهد که هر کدام از انواع آن کيفيت و کاربرد معيني را دارا مي باشد. مقاومت نسبت به تغییرات آب و هوایی محیطی(رطوبت ، حرارت و اشعه خورشید) یکی از برجسته ترین خصوصیات ورق های آلومينيوم کامپوزیت در مقابل شرایط محیطی می باشد، در کشورهای گرمسیر و مرطوب ورق آلومينيوم کامپوزیت بی رقیب می باشد، بدلیل وجود پلی اتیلن فشرده در مرکز دو لایه آلومینیوم، ورق کامپوزیت بهترین عایق حرارتی می باشد که باعث صرفه جویی می شود.
مزیت های سیستم Aluminum Composite Panels(آلومینیوم کامپوزیت پانل)
• زیبایی و درخشندگی نمای ساختمان در ظاهر آلومینیومی.
• نگهداری آسان نما.
• ایجاد ایزولاسیون صوتی و حرارتی.
• تنوع رنگ فوق العاده و تقریبا نامحدود.
• ثبات فوق العاده و عمر طولانی در مقابل شرایط گوناگون جوی.
• امکان انتخاب و اجرای سطوح بسیار پیچیده در قوس.
• امکان انجام انواع ماشین کاری ، خم کاری ، سوراخ کاری ورق.
• امکان اجرای نصب سریع و دقیق.
• استحکام فوق العاده در برابر نیروی زلزله.
• مقاوم در برابر لرزشهای ناشی از باد و صداهای ناخواسته آن.
• قابلیت تنظیم کامل در مراحل نصب و حتی پس از پایان نصب.
• استفاده از حداقل تجهیزات آهنی و عدم تماس آلومینیوم و آهن در نما.
• مقاوم در برابر شوک های حرارتی.
• سبکی فوق العاده نسبت به مصالح سنتی و کاهش هزینه فولاد مصرفی در سازه بنا.
• ورق های کامپوزیت از جمله مصالح پیشرفته معماری مدرن می باشدکه بیش از بیش مورد توجه طراحان و مجریان ساختمان قرارگرفته و استقبال و کاربری فراوان این محصول بعنوان یکی از مصالح مورد استفاده در نمای ساختمانها بیانگر ، کیفیت مناسب و عدم وجود هرگونه محدودیت در طراحی و اجرای آن میباشد.
قابلیت‌های ورق‌های کامپوزیت پانل آلومینیوم
• سبکی وزن
• تنوع شکل پذیری
• مقاومت بالا
• ابعاد متنوع
• مصالح زیر سازی سبک
• برای نما سازی و نوسازی نما مناسب است
• مقاومت بالا در برابر شرایط سخت آب و هوایی
• تنوع رنگ
• ایمنی بالا در برابر زلزله
• قابلیت تعویض و تعمیر
• از بین بردن محدودیت در استفاده از ایده های مختلف طراحی.
سادگي اجرا (نصب) در نماي ساختمان
به دليل وزن کم و انعطاف زياد ورق آلومينيوم کامپوزيت يکي از ساده ترين مصالح ساختماني براي اجرا در نما مي باشد . عمليات برش خمش سوراخ کردن با ساده ترين و کم هزينه ترين وسايل قابل انجام مي باشد . در ساختمان هاي بلند و برج ها که جابجايي وسايل ساختمان يکي از معظلات ساخت مي باشد بسيار استقبال مي شود.
مقاوم نسبت به تغييرات آب و هوايي محيطي (رطوبت حرارت و اشعه خورشيد)
يکي از برجسته ترين خصوصيات ورق هاي کامپوزيت مقاومت در مقابل شرايط محيطي مي باشد در کشور هاي گرمسير و مرطوب ورق آلومينيم کامپوزيت بي رقيب مي باشد. به دليل وجود پلي اتيلن فشرده در مرکز و لايه آلومينيوم ورق کامپوزيت بهترين عايق حرارتي مي باشد که باعث صرفه جويي در اتلاف انرژي در ساختمان مي شود. همچنين به دليل سطح بسيار صاف و صيقلي براي آلومينيوم اشعه نور خورشيد را باز تابانيده و کمترين حرارت را از اشعه خورشيد جذب مي نمايد هم چنين ورق آلومينيوم از مقاوم ترين فلزات در مقابل رطوبت مي باشد و زنگ نمي زند و تغيير رنگ آن در مقابل ساير مصالح ساختماني نما کمتر است.
ضخامت واندازه طول وعرض ورق و تنوع رنگ بندي
ورق آلومينيوم در ضخامت هاي مختلف در ورق آلومينيوم و ضخامت هاي مختلف در پلي اتيلن مرکزي باتوجه به موارد استفاده (نماي داخلي ويا خارجي) قابل توليد مي باشد، و از طرفي طول وعرض ورقهاي كامپوزيت نيزبا توجه به موارد مصرفي (موارد حمل ونقل ،زيرسازي سازه كار، درخواست مشتري و…) توليد ميشود .هم چنين ورق آلومينيوم تقريبا به هر رنگي با توجه به نياز بازار وموارد مصرف مشتريان قابل ساخت مي باشد و تنوع رنگ آن بدون محدوديت است .
ضخامت واندازه طول وعرض ورق و تنوع رنگ بندي
ورق آلومينيوم در ضخامت هاي مختلف در ورق آلومينيوم و ضخامت هاي مختلف در پلي اتيلن مرکزي باتوجه به موارد استفاده (نماي داخلي ويا خارجي) قابل توليد مي باشد، و از طرفي طول وعرض ورقهاي كامپوزيت نيزبا توجه به موارد مصرفي (موارد حمل ونقل ،زيرسازي سازه كار، درخواست مشتري و…) توليد ميشود .هم چنين ورق آلومينيوم تقريبا به هر رنگي با توجه به نياز بازار وموارد مصرف مشتريان قابل ساخت مي باشد و تنوع رنگ آن بدون محدوديت است .
مقاوم در برابر آتش سوزي
ورق آلومينيوم کامپوزيت يکي از مقاوم ترين مصالح ساختماني مي باشد که آتش نمي گيرد و در هنگام آتش سوزي گاز يا دود توليد نمي کند. مقاومت در برابر آتش سوزي ورق ضد حريق کامپوزيت از استاندارد GRAID B1 هم بيشتر مي باشد.
سبکي وزن
ورق هاي کامپوزيت داراي وزن کمي حدود 5-5 کيلو گرم در هر متر مربع مي باشند که در مقايسه با ديگر مصالح از قبيل سنگ، شيشه، سيمان و… داراي پايين ترين وزن ممکن مي باشد. با بررسي هاي به عمل آمده نماي کامپوزيت آلومينيوم حدود 90% سبک تر از سنگ گرانيت.85% سبک تر از سيمان. 75% سبک تر از شيشه و 50% سبک تر از ورق معمولي است. کاهش وزن سازه باعث کاهش ضريب زلزله در محاسبات مي باشد .
خواص آکوستيک
فضاي خالي پشت ورق هاي کامپوزيت باعث ايجاد خاصيت آکوستيک (دو جداره ) مي شود. بعنوان مثال وقتي از يک ورق کامپوزيت در يک ساختمان با ديوارهاي ساخته شده از بتن سبک استفاده مي شود خاصيت عايق بودن صوت آن دو برابر مي شود.(عايق هم از لحاظ گرما و هم از لحاظ سروصدا )
تنوع در شکل پذيري
بوسيله ابزار زواياي مختلف با لبه تيز تا 135 درجه را مي توان با اين ورقها ايجاد کرد در حاليکه براي مصالح رايج ديگر فاقد سيمان، سنگ و شيشه اين امر امکان پذير نمي باشد.(قابليت خم كردن ، گرد شدن )
عملکرد غير يکپارچه در زلزله
با توجه به اينکه اين ورق ها به صورت ثابت به نماي ساختمان متصل نمي شوند هنگام وقوع زلزله ورق ها در جاي خود حرکت کرده و امکان فرو ريختن آن به حداقل مي رسد.
امکان آب بندي نما
از ويژگي هاي نماي کامپوزيت، امکان آب بندي آن مي باشد به گونه اي که امکان نفوذ آب به زير نما وجود نداشته باشد و آب ناشي از باران و برف پس از هدايت به شيارهاي تعبيه شده از محل معيني خارج مي شوند.
بي نيازي به شستشو
از ديگر ويژگي هاي اين ورق ها تميز ماندن آن است . دليل اين امر نوع رنگ مصرفي است که در اثر جريان هوا الکتريسيته ساکن در ورق ايجاد نمي شود که گرد و غبار معلق در هوا جذب نشده لذا سطح آن تميز مانده و هر گونه گرد و غبار احتمالي نيز با اولين باران از روي سطح کاملا شسته مي شود .
قابليت تعويض پانل ها
در صورت بروز هرگونه مشکل در يکي از پانل ها به دلايل مختلف اين قابليت وجود دارد که بتوان بدون خرابي کل نما تنها پانل آسيب ديده را عوض کرده و يک پانل جايگزين آن کرد.
P.V.D.F
• ورق P.V.D.F ورق کامپوزیتی است که از دو لایه آلومینیومی به دور یک هسته میانی از جنس ترمو پلاستیک که نتیجه حاصل از یک پروسه مداوم اکستروژن می باشد ،تشکیل شده است.این نسل جدید از تکنولوژی که با پروسه های شیمیایی و مکانیکی ادغام شده ،تولید ورقهای کامپوزیت پرمیوم باند را به یک پروسه استثنایی در این مرحله از تکنولوژی تبدیل کرده است.
• سطح آلومینیوم خارجی در ورقهای نمای بیرونی توسط روکش فلورکربن PVDF Kynar 500و سطح لایه زیرین ورق توسط روکش رنگ محافظ جهت جلوگیری از ایجاد خورندگی پوشش داده شده است.
• این ورق ها از ویژگیهایی نظیر :
• 1: سطح بسیار هموار – بالاترین ثبات رنگ – کیفیت رنگ بالا و دارای پوشش kynar500, Pvdf
• 2: دارای عایق حرارتی بالاو عایق صوتی 25DB
• 3: انعطاف پذیری بسیار بالای ورق های پرمیوم باند طراحان و معماران را قادر میسازد تا بهترین ها را خلق کنند
• 4: مقاوم در برابر شرایط جوی و آب و هوایی مختلف و مقاوم در برابر آتش بدلیل چگالی بسیار پایین هسته معدنی که در مقابل شعله ورشدن استقامت بسزایی دارد و در نتیجه ورق پرمیوم باند در زمره معدود ورق های کامپوزیت ضد حریق میباشد .
• 5: مقاوم در برابر کشش و فشار برخوردار می باشند.
P.V.D.F/NANO

s


ورق های کامپوزیت پرمیوم باند از دو لایه آلومینیوم که به دور یک هسته ترمو پلاستیک طی عملیات اکستروژن مداوم صورت می گیرد تشکیل شده است ، سطح آلومینیوم خارجی در این نوع ورقها علاوه بر روکش فلور کربن ، پی وی دی اف و کینار 500 از روکش ماکرو یا نانو پوشانده شده و سطح لایه زیرین ورق توسط روکش رنگ محافظ ( کرومات و پلی استر ) جهت جلوگیری از خوردگی یا اکسیده شدن پوشش داده شده است ، شایانذکر است این نسل جدید از تکنولوژی که از پروسه های شیمیایی و مکانیکی بهره برده است تولید ورق های کامپوزیت پرمیوم باند را به یک پروسه استثنایی در این مرحله از تکنولوژی تبدیل کرده چرا که علاوه بر دارا بودن کلیه ویژگیها و مزیتهای ورق های P.V.D.F معمولی خصیصه های بارز دیگری را از جمله عدم جذب گرد و غبار و پاکیزگی و شستشوی آسان ورق را به همراه دارد و موجب شده نسبت به برند های موجود در بازارهای جهانی خصوصیات متمایزی را ایجاد کند که علاوه بر صرفه جویی اقتصادی و سود آور، تحول شگرف در صنعت ورق های کامپوزیت آلومینیمی به وجود آورده است
کاربردها
پوشش نمای خارجی با پانزده سال ضمانت ، پوشش نمای داخلی با بیست سال ضمانت ، تعویض نماهای قدیمی ، قابهای پنجره ها ، سر در فروشگاهها ، فریم ها و درب منازل ، ستون ها ، غرفه و استندهای نمایشگاهی ، سقف و پارتیشن بندی.....

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *